Beszélgetés Tóth Bélával
Tóth Béla egy kistelepülésen születve került Miskolcra, és került kapcsolatba a MIÉP-el. Hogyan történt?
2002-ben, az elbukott parlamenti választások után jelentkeztem a MIÉP Ifjúsági Tagozatába, és akkor még Kovács Géza, Esztergomi MIÉP-es – gondolom ismerős a neve – vezette az Ifjúsági Tagozatot, és így kerültem be a MIÉP-be. A húgommal együtt jelentkeztem. Fontos, hogy elbukott választás után, nem egy győztes párthoz.
Melyik év?
2002.
Akkor te még nagyon fiatal voltál.
Nem voltam én annyira fiatal.
Attól függ, hogy honnan nézzük.
Körülbelül 30 éves voltam.
A húgod?
Ő 20 éves volt.
A MIÉP-ben mi volt számotokra vonzó?
Éppen nekem már 1998 – ban is vonzó volt maga a párt, hogy összefogott egy közösséget, de nem hittem volna, és szerintem ott senki más, hogy 2002-ben nem jut be a parlamentbe. Ugye ismerjük ezt a 4,4 %-os eredményt. Mi ekkor léptünk be a MIÉP-be. A húgommal együtt Nyíregyházán mi alapítottuk a MIÉP Ifjúsági Tagozatát. Ez fontos – mondom még egyszer – egy bukott pártba léptünk be, tettük, amit lehetett tenni, és sok mindent el is értünk egyébként.
Akkor a MIÉP nem került be az országgyűlésbe, és tulajdonképpen azóta nem került be, tehát mondhatom, hogy MIÉP-esnek csak azok maradtak meg, akik a leginkább elkötelezettek, és akik biztosak abban… Miért nem lettél jobbikos? Vagy lettél?
Abszolút nem.
Miért nem?
Azt tudni kell, minket is csábítottak a jobbikosok. Ugye közhely, vagy nem tudom, ki mennyire ismeri, mikor a Hősök – terén összegyűltek a MIÉP -esek tíz – százezer ember, akkor egy Triannoni megemlékezés én nagyon határozottan emlékszem, hogy a Hatvannégy vármegyések, és a jobbikosok ott voltak mellettünk, és kiabáltak nekünk, hogy gyertek velünk. Az volt a baj az akkori – nagyon sok barátom van jobbikos, ez fontos – az akkori jobbikosoknak az volt a baja, hogy a MIÉP csak összegyűlik a Hősök terén, és nem csinál semmit. Rengeteg MIÉP – hívőt eltántorítottak a MIÉP – től. Ne aktualizáljuk annyira a kérdést, de mit csinál most a jobbik? Mondjuk az akkori MIÉP-hez képest?
Ha őket kérdeznénk, akkor biztos felsorolnának.
Nem tudnák elmondani. Nekik az volt a bajuk, hogy azt a több százezer embert a MIÉP képes volt összefogni. Én nem hiszek az összeesküvés elméletekben, hogy a MIÉP miért jött létre, vagy a jobbik miért jött létre. Az tény, hogy a magyar nemzeti radikalizmus párt szinten történő összefogása az szerintem kétséget kizáróan kijelenthető, hogy Csurka Istvánnak köszönhető. De ekkor még több százezer emberről beszéltünk. Most meg kell nézni, hogy a magyar nemzeti radikalizmus pártközösség szinten hol tart. Ezért maradtunk mi a MIÉP – be. Azon talán nincs semmiféle vitatkozni való, hogy mind a két pártban jó magyar emberek vannak.
Tagsági szinten.
Így van.
Ez nem kétséges. Vannak most is barátaim a jobbikban.
Itt is, ott is. Ez azt jelenti, hogy semmiféle rivalizálás nincs, hanem itt valami más van.
Szerintem két külön útról is beszélünk.
Éspedig?
Éspedig a jobbik… nem hiszem, hogy a jobbikról valamiféle…
Nem kell elemezni.
Nem is elemezni akarom, csak akinek manapság nem nyilvánvaló a jobbik útja, az vagy vak, vagy nem akar tudomást venni.
Akkor azt a nyilvánvalót mondd el nekem egy mondatban!
Nekem ez a balliberalizmushoz való közeledése ez abszolút nem tetszik. Ezt Csurka Istvánról el nem tudtam volna képzelni, vagy a mostani MIÉP vezetéséről.
A mostani MIÉP vezetéséről el tudod képzelni azt, hogy tovább viszik mindazt, ami a MIÉP -ben hajdanán jó volt?
Senki más nem viheti tovább. Ki, ha nem ők?
Miért?
Hát van a MIÉP párton belül, vagy a MIÉP-en kívül olyan ember, aki a MIÉP útját tovább vihetné? Kizárt dolognak tartom.
A MIÉP útját nem, de most én a nemzet útját mondom.
Hogy erre miért a MIÉP alkalmas?
Igen.
Szerintem például … nemhogy szerintem. Magyar országon erre párt szinten semmilyen társadalmi szervezet nem alkalmas. A társadalmi szervezetet pártra értem, és nem egyesületre, civil szervezetre, stb.
Értem. Tehát nem agyaggalamb lövészet.
Abszolút nem. Részletkérdés, hogy mennyire hisz az ember a demokráciában, vagy mennyire nem. De ebben élünk. Ha ennek akarunk megfelelni, akkor ezt csak párt szinten lehetséges, ha már itt tartunk, a magyar nemzeti radikalizmust valaki képviselje Magyarországon. Ez ma Magyarországon nincs képviselve. És abba kérlek ne menjünk bele, hogy mi a nemzeti radikalizmus, mert ugye ez közhelyekből áll, és nem akarom ezt most felsorolni,
Egyébként én nem is tartom fontosnak, hogy radikalista nézeteket valljunk, amikor magyarok vagyunk. Egyszerűen magyarok vagyunk.
Erről van szó, igen. De hát ezt manapság sokan nem értik.
Tulajdonképpen azt, hogy radikális, azt már az ellenfeleink szemszögéből ítélve ragasztják ránk.
Igen, de engem ezek a címkék sem bántanak. És én ezzel a radikalizmussal is úgy vagyok – és elnézést kérek a MIÉP-esektől, nekem ez már – de ebben az értelemben – mint címke, semmit nem jelent. Épp így nem jelent semmit az esélyegyenlőség, az integráció, vagy ha azt mondják, hogy fasiszta vagyok, vagy náci, engem ez nem érdekel.
Ezt tisztázzuk. Mit jelent az, ha azt mondja neked, mondjuk a Momentumnak az egyik jeles képviselője, hogy te fasiszta vagy.
Én történelmileg tudom, hogy nem nagyon mondhatná rám, mert ahol fasizmusról beszélünk…
Akkor fordítsuk le. Például Mari néni Tamásbokor tanyán nem érti, hogy mi az a fasiszta, azt mondja, magyarul beszélj már édes fiam.
Egy momentumos képviselő valószínűleg nem érti meg az én gondolkodásomat, az én lelki világomat. Szerintem a momentumos sem tudja egész konkrétan, hogy mit beszél, mikor azt mondja, hogy én fasiszta vagyok.
Igen, de az a szó, hogy fasiszta az ő szájából … Kikre szokta ezt mondani?
Hát ha a momentumosoknál tartunk, akkor hozzá képest ideológiailag jobbra állóktól már mondja azt rám, hogy fasiszta, vagy náci.
Vagyis egyszerűen magyar emberekre mondja.
A magyar nemzeti érzelmű emberekre mondja, igen.
Akkor a Mari néninek üzenjük Tamásbokor tanyára, hogy a fasiszta azt jelenti, hogy magyar nemzeti érzelmű ember. Jól mondom?
Így van.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: